از کرونا برای خانواده‌ات شادی بساز

از کرونا برای خانواده‌ات شادی بساز

با تشکر از سرکار خانم فرهمند بابت مقاله خوبشون

 

سلام به شما گلبهاری های عزیز من طیبه فرهمند هستم.

در مقاله ی قبل در مورد تاثیرات و شرایطی که کرونا برای خانواده های گلبهاری ایجاد کرده است صحبت کردم. در این مقاله قصد دارم بازی ها و سرگرمی های مفرحی را برای پر کردن اوقات فراغت خانواده های گلبهاری در شرایط کرونا معرفی کنم. پس اگر شما کدبانوهای گلبهاری می خواهید بدانید چگونه انرژی و نشاط را در شرایط کرونا به خانواده ی خود منتقل کنید تا انتهای مقاله همراه من باشید.

 

کرونا ومسکن مهر:

با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی برخی از نهادها ساعات حضور اعضای خانواده در کنار هم افزایش یافته است، با توجه به اینکه اغلب شهروندان گلبهاری در مساکن مهر ساکن هستند، فضای محدودی برای انجام برخی از فعالیت ها دارند. با در نظر گرفتن این محدودیت ها قصد دارم‌، در این مقاله فعالیت ها و سرگرمی هایی را معرفی کنم که نیاز به فضای زیادی ندارند و یک بانو گلبهاری می‌تواند به راحتی آنها را در فضای کوچک مسکن مهر به اجرا درآورد.

 

بازی شکلک :

این بازی جذاب و سرگرم کننده یک بازی هیجان انگیز گروهی است. این بازی را به صورت 2 تا ۶ نفره می توان با اعضای خانواده انجام داد. بازی شامل ۳۳ کارت تصویری شامل ۳۳ شکلک مختلف و راهنمای بازی است.

در شروع بازی کارت ها را بر بزنید و به هر بازیکن ۳ کارت بدهید. هر شکلک سه بار تکرار شده است و هدف این است که بازیکنان با درآوردن شکلک روی کارت‌های دستشان، سه کارت شبیه هم را ردیف کنند و یک دست سه‌تایی بسازند.

این بازی موجب ایجاد صمیمیت بین خانواده و تقویت حافظه می شود.

برای خرید این بازی از سایت بازار گلبهار می‌تواتید بر روی کلمه شکلک کلیک کنید

 

بازی چشمک:

این بازی یک بازی هیجان انگیز گروهی است و معمولا به صورت 4 تا 10 نفره انجام می‌شود. به تعداد افراد گروه تکه های کاغذ آماده کرده و روی یکی از آنها واژه چشمک را بنویسید‌، حال افراد به صورت دایره‌وار می‌نشینند به طوری که هر‌کس به چشم دیگر افراد تسلط داشته باشد سپس به هر یک از افراد یک تکه کاغذ داده می‌شود. فردی که روی کاغذش عبارت چشمک نوشته شده، موظف است به دیگر افراد چشمک بزند طوری که فقط شخص مخاطبش متوجه چشمک او شود، فرد چشمک زن به همین صورت ادامه می دهد تا فقط یک نفر باقی بماند. اگر فردی که باقیمانده است بتواند حدس بزند که فرد چشمک زن کیست و حدس او درست باشد فرد چشمک زن بازنده بازی است در غیر این صورت خود او بازنده بازی است.

 

بازی اکتشاف:

 

این یک بازی هیجانی و سرعتی است؛ از جمله مهارتهایی که با انجام این بازی افزایش می‌یابد، می توان به هماهنگی چشم و دست‌، سرعت عمل‌، قدرت طبیق و حل مسئله اشاره کرد.

این بازی شامل ۱۲ لوله آزمایش، ۲۴ توپک در سه رنگ متفاوت، ۳۶ کارت الگو و راهنمای بازی است. به هر بازیکن سه لوله آزمایش همراه با ۶ عدد توپک داده می‌شود. کارت‌های الگو، به پشت، در وسط قرار می‌گیرند. یکی از بازیکنان یک کارت را برمی‌گرداند. بازیکنی که زودتر بتواند با جا به جا کردن توپ‌های رنگی آن‌ها را به صورت الگوی کارت درآورد، آن کارت را به عنوان امتیاز برمی‌دارد. بازیکنان نباید توپ را با دست لمس کنند یا آن‌ها را زمین بیندازند.

 

 

بازی نخند:

 

اعضای خانواده به صورت دایره کنار هم قرار بگیرید. هر بازیکن به نوبت، در حالی که به چهره ی فرد کنار دستی خود نگاه میکند، باید بخندد و سعی کند که او را بخنداند. هرکس که بخندد، بازنده محسوب میشود و کسی که تا پایان هر دور از بازی نخندد، برنده این بازی ساده و جالب است.

 

بازی بله نه معکوس:

این بازی یک بازی کلامی پرهیجان است که نیاز به قدرت تمرکز بالا دارد.

در این بازی یک فرد سرزبان دار باید در حکم پرسشگر ظاهر شود و از نفر مقابل سوال های بدیهی کند و طرف مقابل هر جایی که جواب بدهد و بالعکس. ” نه ” ،”بله ” باید بگوید شخص پرسش گر باید پرحافظه و با تمرکز باشد و  تا می تواند به بازی سرعت بدهد تا کسی که به سوال ها جواب می دهد دستپاچه شود و اشتباه پاسخ دهد.کسی که در مقابل تعداد بیشتری از سوال ها مقاومت می کند، برنده بازی است.

 

بازی راز جنگل:


بازی فکری «راز جنگل» با پشتوانه‌ی داستانی برای حفظ جنگل و حیوانات طراحی شده و برای گروه سنی بالای هفت سال مناسب است. این بازی میان 2 تا 4 نفر ممکن است و مهارت هایی چون تقویت هوش و حافظه، افزایش دقت و تمرکز، قدرت و سرعت در تصمیم گیری را به کار می گیرند تا جمع بازیکنان را سرگرم می کند.

جنگلبان پیر به دنبال یافتن جانشینی با تدبیر و توانا برای خود، از فرمانروا کمک گرفته و فرمانروا به این منظور رقابتی به راه انداخته است. در واقع بازیکنان با استفاده از صفحه‌ی بازی «راز جنگل» شامل نقشه‌ی جنگل، دهکده‌ها و قصر به علاوه‌ی ۱۳ کارت از جنس مقوا و ۱۳ درخت، ۱۳ پولک تصویری، ۴ مهره و ۲ تاس پلاستیکی در این رقابت شرکت می‌کنند تا مخفی‌گاه‌های اسرارآمیز جنگلی را که در پولک‌هایی زیر درخت‌ها پنهان است، پیدا کنند؛ محل و موقعیت آنها را به خاطر بسپارند؛ با ابتکار و خلاقیت در نحوه‌ی حرکت مهره‌ها زودتر خود را به قصر برسانند؛ فرمانروا و جنگلبان را از جای آنها مطلع کنند و در این رقابت پیروز شوند.

بنابراین بازی «راز جنگل» میان دو تا ۴ نفر ممکن است و مهارت‌هایی چون تقویت هوش و حافظه، افزایش دقت و تمرکز، قدرت و سرعت در تصمیم‌گیری را به کار می‌گیرد تا جمع بازیکنان را سرگرم می‌کند.

برای خرید این بازی از سایت بازار گلبهار می‌تواتید بر روی کلمه راز جنگل کلیک کنید

 

بازی حدس بزن:

یکی از اعضا انتخاب شده و به بیرون اتاق می رود و یکی از اشیا را جابه جا می کنیم و سپس از فرد مورد نظر می خواهیم که آن شئ را پیدا کند با نزدیک شدن به ان شئ اعضا با ضربه زدن باصدای بلند بر روی میز به او می فهمانند که نزدیک شده است و با کم شدن صدا یعنی از آن شئ دور میشود.

 

نقطه بازی:

 

در این بازی ابتدا یک صفحه کاغذی را به صورت مربع شکل با نقطه پر می کنید درست همانند تصویر. سپس بازی را شروع می شود و هرکس باید با خط هایی که به نوبت می کشد، یکی از چهارخانه ها را مال خود کند و هر خانه ای را که کامل کرد، اولین حرف اسم خود را در آن خانه بنویسد.

کسی که یک خانه را تصاحب می کند، جایزه دارد که یک خط دیگر هم بکشد. در آخر بازی، هر کس تعداد خانه های خود را می شمارد و تعداد بیشتر برنده است.

 

بازی سیبیلو :

بازی فکری سیبیلوها یک بازی فکری بسیار دوست داشتنی است که سراسر خنده و شادی است. در این بازی مفرح و شاد یکی از بازی کنان می تواند با برداشتن یکی از سیبیل های موجود در این بازی، بازی را شروع کند. سپس یکی از کارت ها را به صورت شانسی انتخاب می کند. اگر کارتی که برداشته بود با سیبیلی که انتخاب کرده یکسان باشد باید روی کارت بکوبد و این تناسب را اعلام کند و به این ترتیب امتیاز را نصیب خودش کند.

برای خرید این بازی از سایت بازار گلبهار می‌تواتید بر روی کلمه سیبسلو کلیک کنید.

 

 

بازی اسم روی پیشانی:

 

یک اسم یا هرچیزی را روی یک برگه نوشته و آن را روی پیشانی یک نفر می چسبانیم و طرف باید حدس بزند چه چیزی برروی پیشانی او چسبانده اند. بازی زمانی تمام میشود که روی همه اسم بگذارند و همه بتوتنند اسم هایشان را حدس بزنند.

 

بازی عمو پولدار:

عمو پول‌دار یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین بازی‌ها از گذشته تا به امروز است. این بازی باعث افزایش مهارت‌های مالی بازیکنان خواهد شد و آن‌ها را با مفاهیمی همچون وام، قرض، اجاره، خریدوفروش املاک و... آشنا خواهد کرد. ازآنجاکه ما در سیستم آموزشی‌مان با مفاهیم مالی آشنا نمی‌شویم، این بازی به کودکان بالای هشت سال، تجارت‌کردن را آموزش می‌دهد. مدت‌زمان این بازی جالب کمتر از یک ساعت خواهد بود. می‌توان آن را در مهمانی‌ها همراه دوستان یا در یک جمع خانوادگی بین دو تا چهار نفر بازیکن انجام داد و جوی شاد و پرهیجان را تجربه کرد. بازی کارتی عمو پول‌دار به شما آموزش می‌دهد که چگونه سرمایه‌گذاری کنید. این بازی در بسته‌ای به ابعاد 33 × 24 × 4.5 سانتی‌متر قرار گرفته است.

برای خرید این بازی از سایت بازار گلبهار می‌تواتید بر روی کلمه عمو پولدار کلیک کنید.

 

 

بازی منچ و مارپله:

 

یک گزینه ثابت بازی های خانگی منچ و مار پله است که همه مه دست کم یک‌بار این بازی را انجهم داده ایم. این بازی زمانی هیجان‌انگیزتر می‌شود که بر روی نتیجه و کاری که فرد بازنده باید انجام دهد، مثلا شستن ظرف ها تاکید کنید.

 

بازی چشمک مرگ :

 

به تعداد افراد حاضر کارت سفید لازم دارید. روی دو تا از کارت‌ها کلمات قاتل و کارآگاه و روی مابقی، کلمه‌ مقتول را بنویسید و به هر شخص یک کارت بدهید. کارآگاه را همه می‌شناسند. شخصی که کارت قاتل را برداشته، به صورت پنهانی به بقیه چشمک می‌زند و با چشمک او قربانی‌ها می‌میرند. کارآگاه باید قاتل را پیدا کند. زمانی‌که کارآگاه موفق به یافتن قاتل شد، قاتل قبلی کارآگاه می‌شود و کارت‌ها دوباره به صورت تصادفی بین بازیکنان پخش می‌شوند.

 

بازی گل یا پوچ:

یکی از بازی های قدیمی که تا کنون هم در بین افراد رایج است، بازی گل یا پوچ است. روش سنتی این بازی به این صورت است که یک تکه کاغذ کوچک را شخصی در مشت خود نگه میدارد و نفر مقابل باید حدس بزند که در کدام دست او گل است. اگر درست حدس بزند دست عوض میشود یعنی گل را طرف دیگر باید در مشتش پنهان کند و امتیاز را هم شخصی میگیرد که درست حدس زده باشد.

این بازی زمانی هیجان انگیز می شود که تعداد شرکت کننده ها زیاد باشد و بازی به صورت گروهی انجام شود. کسی که در این بازی تبحر در پنهان کردن و جابجایی داشته باشد میتواند امتیاز گروه را افزایش دهد و گروه مقابل را در کف بازی بگذارد. با قرار دادن امتیاز برای هر حرکت در این بازی میتوانید آن را جذاب تر هم بکنید.

 

بازی پانتومیم:

بازی پانتومیم هم یکی از بازی های دسته جمعی پر طرفدار است. نحوه بازی به این صورت است که به دو گروه تقسیم می شود. بعد از یار کشی، یکی از گروه ها، یک نفر از تیم حریف را انتخاب و کلمه مورد نظرش را به او می‌گوید تا او به اعضای گروه خودش بفهماند که گروه اول چه کلمه های را انتخاب کرده‌اند.

با کمک یک زمان سنج می توانید به هر گروه فرصت معینی برای حدس زدن بدهید و هیجان بازی را بیشتر کنید.بدون شک انجام این بتازی ها و گپ و گفت‌های خانوادگی می‌توانید تحمل قرنطیه را برای شما آسان‌تر کند.

 

 

بازی گوش بزنگ:

این بازی دقت دیداری بازیکنان را افزایش میدهد. برای این بازی تمرکز خوبی باید داشته باشیم؛ از اهداف دیگر که از این بازی می توان به آن دست یافت، سرعت عمل و سرعت وا‌کنش به محرک های دیداری است. شناخت مفهوم عدد هم، از مواردی است که در این بازی به آن دست می‌یابیم.

گوش بزنگ یک بازی فکری 2 تا 6 نفره است که بر پایه سرعت عمل و واکنش و با هدف افزایش اعتماد به نفس،دقت و تمرکز و ریاضیات و آموزش اعداد بازیکنان طراحی شده است.شیوه این بازی که شامل یک زنگ و تعدادی کارت است این گونه است که روی هر کارت بین یک تا پنج میوه وجود دارد.کارت‌ها تقسیم می‌شوند و بازیکنان به نوبت یک کارت رو می‌کنند.هر بار که از یک نوع میوه دقیقا 5 تا رو شود، بازیکنی که زنگ را به صدا در آورد برنده است و تمامی کارت‌های رو شده را برمی‌دارد.

درصورتیکه بازیکن اشتباهی زنگ را به صدا در آورد باید به هریک از بقیه بازیکنان یک کارت بدهد . بازی تا زمانی که یکی از بازیکنان کارت خود را تمام کند ادامه می یابد و برنده فردی که کارت بیشتری داشته باشد.

برای خرید این بازی از سایت بازار گلبهار می‌تواتید بر روی کلمه گوش بزنگ کلیک کنید.

 

دوز بازی:

 

یکی از محبوب ترین بازی های دوران پدرها و پدربزرگ های ما، دوزبازی است. با استفاده از نخود و لوبیا و سنگ بوده، در این بازی یک صفحه به شکل زیر که روی یک برگه کاغذ یا مقوا قابل طراحی است می کشیم.

هر فرد 12 مهره دارد که رنگ یا شکل آن با حریف متفاوت است، هر بازیکن در نوبت خود باید یک مهره را بر روی خانه های مشخص شده قرار دهد، در صورتی که یکی از بازیکنان بتوا‌ند سه مهره از مهره های خود را در یک راستا قرار دهد اعلام دوز می کند و بازیکن مقابل موظف است یکی از مهره های دست خود را حذف کند. این بازی تا زمانی ادامه پیدا می کند که یکی از بازیکنان مهره ای برای دوز شدن نداشته باشد که در این صورت حریف او برنده بازی است.

 

در این مقاله سعی کردم به چند بازی ساده اشاره کنم، تا در کنار خانواده در دوران قرنطینه و از فضای کوچک آپارتمان های مسکن مهر فضای صمیمی و مفرحی برای خود و خانواده‌تان ایجاد کنید.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و با انجام بازی ها لحظات شادی را در کنار خانواده خود سپری کنید.

 

 

نظرات کاربران

نظر بدهید