تاثیر گل و گیاهان در یک آپارتمان شیک

تاثیر گل و گیاهان در یک آپارتمان شیک

ممنون از خانم زهرا صالحی بابت مقاله خوبشون

گیاهان زینتی

 شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های دکوراسیون در هر خانه، گل و گیاهان باشند. خانه‌ای که در گوشه‌ای از آن تعداد زیادی گل‌های طبیعی وجود دارد؛ روح تازه،  طراوت و شادابی خاصی را برای اهالی خانه و مهمانان به همراه دارد. بسیاری از افراد به دلیل کم‌حوصلگی و یا کمبود وقت خود ترجیح می‌دهند تا از گل‌ها و گلدان‌های مصنوعی برای خانه خود استفاده کنند، با ما همراه باشید تا فواید گلدان‌های طبیعی را برایتان بازگو کنیم؛ مطمئنم در پایان این مطلب با خواندن تاثیرات شگفت انگیز وجود گلدان طبیعی در خانه، تصمیم می‌گیرید که به نگهداری حداقل یک گلدان طبیعی در خانه خود بپردازید.

 

گلدان ها با طرح هایی زیبا میتواند به دکوراسیون خانه شما کمک کنند

 

گلبهار و آب و هوای مناسب آن

همه ساکنین گلبهار به خوبی می‌دانند که آب و هوای گلبهار به گونه‌ای است که برای رشد گل و گیاهان فوق‌العاده است. اگر تازه به شهر گلبهار آمده اید و به پرورش گل و گیاهان زینتی علاقه دارید، شما می‌توانید نتیجه خوبی از پرورش گیاهان در این شهر ببینید؛ زیرا آب و هوا در گلبهار به گونه‌ای است که نه خشک و نه خیلی مرطوب است، همین موضوع باعث شده که گیاهان، چه زینتی و چه زراعی به خوبی در این شهر رشد کنند. پس گلبهاری‌ها یک فرصت خوب برای کشت و کار دارند، اما به دلیل اینکه اکنون سبک زندگی به سمت آپارتمان ‌نشینی رفته و دیگر مانند قبل خانه‌ها، حیاط و باغچه ندارند، باید کشت و کار و گیاهان را نیز به آپارتمان محدود کرد. این کار با فضای کم خانه های مسکن مهر، اندکی مشکل است، البته نورگیری خانه های کوچک محدود است که این محدودیت ها نباید شما را ناامید کند و از داشتن گلدان طبیعی منصرف سازد، این مشکلات را میتوان حل کرد، با داشتن گلدان های کوچک و گل هایی که نیاز به نور زیادی ندارند.

گل و گیاهان و تاثیر مستقیم آ‌ن‌ها در روحیه انسان

دیدن رنگ‌های طبیعی همیشه ما را به وجد می آورد و می‌تواند بسیار در روحیه و انگیزه روزانه ما تاثیر بگذارد. در نظر بگیرید صبح که از خواب بیدار می‌شوید؛ چشم‌تان به گیاهان که آفتاب روی آن را گرفته بیفتد، چقدر می‌تواند دلنشین باشد و یا شاهد رشد گیاهی باشید که به دست شما کاشته شده و تحت مراقبت شما است؛ چقدر می‌تواند لذت بخش باشد. شاید یکی از بهترین نوع تفریحات آرامش‌بخش در عصر یک روز شلوغ که همه کار های خود را انجام داده ایم و کمی خسته ایم، این باشد که در کنار گلدان های سبز و شاداب بنشینیم و دور از هیاهوی شهر، خود را به یک فنجان چای دعوت کنیم.

وجود گل و گیاهان طبیعی به خانه شما طراوتی دیگر خواهد بخشید، اگر شما برای چیدمان خانه خود از گل‌های مصنوعی زیادی استفاده کرده‌اید؛ ما به شما پیشنهاد می‌دهیم برای یک بار هم که شده یک گلدان طبیعی در کنار آن‌ها نگهداری کنید، تا تفاوت آن را احساس کنید. مطمئنا انرژی خوب و مثبتی که همان یک گلدان در فضای خانه شما ایجاد خواهد کرد را احساس می‌کنید. در گلدان‌های طبیعی، شما با یک موجود زنده روبرو هستید و همین موضوع باعث توجه  شما و رسیدگی به آن می‌شود؛ پرورش یک موجود زنده می‌تواند امید به زندگی را برای افراد افزایش دهد. علاوه بر این موضوعات گلدان ها به خوبی می‌توانند به بهتر شدن هوای خانه شما و تصفیه طبیعی هوای خانه شما کمک کنند.

 

تازگی و طراوت را با گلدان های طبیعی به خانه خود بیاورید

 

چه نوع گل های زینتی با آب و هوای گلبهار سازگارتر است؟

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده که گلی را در خانه دوست و یا آشنایان خود می‌بینید و ازاو می‌ خواهید تا اسم آن را به شما بگوید، و شما تصمیم می‌گیرید از آن تهیه کنید؛ اما بعد از مدتی متوجه می‌شوید که آن گل در خانه شما به خوبی رشد ندارد و یا کاملا خشک شده است. اگر شما هم این اتفاق برایتان چندبار رخ داده و دیگر قید پرورش گل را زده اید؛ نگران نباشید مشکلی در نحوه نگهداری شما نیست. البته باید این نکته را نیز قبول کرد که همه گل و گیاهان به یک اندازه در شرایط یکسان رشد نمی‌کنند. پس اگر هر روشی را برای یکی از گلدان های خود امتحان کردید، ولی باز هم رشد خوبی ندارد نگران نباشید، مقصر شما نیستید؛ بلکه آن گل از گونه‌ای است که تنها در یک شرایط و آب و هوای خاصی رشد می‌کند و یا نکاتی برای نگهداری آن هست که باید بدانید و اجرا کنید. در ادامه من سه گل پرطرفدار دیفن باخیا، آگلونما و پوتوس را به همراه شرایط نگهداری و نحوه قلمه زدن آن برای شما بازگو کرده‌ام. پس تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

دیفن باخیا 

دیفن باخیا

اگر این گل را در خانه ندارید‌؛ حتما در مکان های دیگر دیده‌اید‌، زیرا این گل طرفداران زیادی دارد و همچنین شرایط نگهداری سختی ندارد.

دیفن باخیا ۱۲گونه مختلف دارد و بومی برزیل است. دارای برگ‌هایی بزرگ که ترکیب رنگی از سفید و سبز و زرد است.  با بزرگ شدن و رشد کردن این گیاه می‌بینید که پایین ساقه آن خالی  از برگ شده و ساقه آن به صورت یک میله رشد می‌کند؛ پس اگر گل دیفن باخیای شما پایین ساق‌ اش برگ ندارد جای نگرانی نیست این گیاه به همین صورت رشد دارد. این گیاه سمی است و اگر برشی از برگ و یا ساقه آن در دهان قرار گیرد باعث مسمومیت و گاهی باعث مرگ افراد می‌شود؛ پس اگر در خانه شما کودک هست و یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید،  بسیار باید مواظب آن‌ها باشید. البته این گیاه تا زمانیکه به آن آسیبی وارد نشود و در آن زخمی ایجاد نکنید و آن را به طور مستقیم در دهان قرار ندهید هیچ خطری ندارد.

شرایط نگهداری دیفن باخیا

این گیاه به آبیاری حساس است و باید بگذارید خاک این گلدان خشک شود و بعد آن را آبیاری کنید خاک همیشه خیس این گلدان، باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود؛ نور لازم برای این گلدان نوری غیر مستقیم در پشت پنجره است. دمای مناسب برای این گل ۱۳ تا ۱۸ درجه است و این گل گرما دوست است و سرما زیاد می‌تواند باعث ریزش برگ‌های پایینی آن شود.

 

 

نحوه تکثیر دیفن باخیا

وقتی می بینید که ساقه گیاه شما بیش از حد بلند شده و بدون برگ مانده، بهتر است آن را قلمه بزنید.تا هم گیاه کوتاه‌تری داشته باشید و هم چند گلدان دیگر از دیفن باخیا داشته باشید. قطعا روی ساقه گیاه نیم دایره‌هایی را می‌بینید که برجای مانده از برگ‌های قبلی اند این ها جوانه های ساقه شما هستند. برای قلمه زدن ابتدا ساقه را از قسمتی پایین‌تر از برگ‌های اصلی برش بزنید و آن را در آب قرار دهید و بعد از ریشه دار شدن آن را در خاک بگذارید. اما با  بقیه ساقه  چه کاری انجام دهیم؟ باید ساقه را تا قسمت پایین نزدیک به ریشه به صورت قطعات ۵ سانتی برش بزنید به طوری که در هر برش یک جوانه وجود داشته باشد، بعد از آن این برش‌ها را به صورت افقی روی خاک قرار دهید به صورتی که قسمت‌های برش‌خورده زیر خاک باشند و قسمت جوانه ها روی خاک قرار گیرند. بعد از مدتی شما شاهد برگ‌های جدید از قسمت جوانه خواهید بود.

 

آگلونما

 

یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار که دارای رنگ زیبای سبز با برگ‌هایی نیزه‌ای شکل و ساقه‌ای کوتاه است. البته شما در این گیاه می‌توانید تنوع رنگی زیادی مشاهده کنید. یکی از خصوصیات این گیاه رشد کم و یا متوسط آن است، پس اگر به دنبال گیاهی با رشد بالا هستید آگلونما نمی‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.اگر شما دارای گیاه آگلونما هستید که برگ‌های آن آویزان افتاده اند می‌توانید برگ‌های آن را با دیگر برگ‌ها در یک روزنامه بپیچید و بعد از چند روز که روزنامه آن را باز کنید، شاهد بالا ایستادن برگ ها باشید. اگر برگ‌های پایینی این گیاه در گلدان خشک شده است نگران نباشید این یک رفتار عادی هنگام رشد گیاه است.

گلدهی آگلونما

یکی از مواردی که می‌تواند نشان دهنده نگهداری خوب و درست شما از این گل باشد؛ گلدهی آن است .پس اگر گلدان آگلونما  شما گل داده است به خود آفرین بگویید و بدانید به درستی از آن مراقبت کرده اید. این گل های شبیه به شیپور و سفید رنگ چند هفته‌ای مهمان گلدان شما هستند و بعد از آن خشک شده و از بین می‌روند، اگر گل‌های این گلدان به مدت طولانی باقی بماند؛ باید آن را خودتان با وسیله تیزی با دقت جدا کنید؛ زیرا وجود این گل باعث تضعیف گل مادر خواهد شد. گاهی این گل‌ها جای خود را به میوه‌های سبز رنگ می‌دهند  ولی در حال نشانه مراقبت خوب شما است.

شرایط نگهداری آگلونما

این گل به دلیل تنوع بالا در گونه آن شرایط نگهداری متنوعی نیز دارد، اما به طور کلی نمونه‌های روشن‌تر آن نیاز به نور بیشتر دارد؛ اما در نمونه‌های آگلونما با برگ‌های تیره، نور کم مناسب‌تر است. این گل نیاز زیادی به آب ندارد و شما باید در تابستان هفته‌ای یکبار به این گل آب دهید و در زمستان هر ۲یا  ۳هفته به این گل آب دهید.

اگر روی برگ های گیاه آگلونما شما لکه‌های قهوه‌ای به وجود آمد نشانه کم بودن رطوبت محیط است بهتر است کمی محیط را مرطوب کنید.البته آب و هوای گلبهار به گونه ای است که رطوبت کافی برای رشد این گیاه را دارد پس برای شما این اتفاق پیش نخواهد آمد.

قلمه زنی آگلونما

قلمه زدن این گیاه مانند دیفن باخیا است، شما می‌توانید با رشد مناسب این گیاه آن را از ساقه به قطعات ۵ یا ۴ سانتی متری تقسیم کرده و در خاک مرطوب قرار دهید. در قلمه زدن این گیاه اصلا نباید عجله کنید؛ برگ دهی آن چند هفته الی چند ماه طول می‌کشد.

پوتوس

 پوتوس

این گل دارای برگ‌های قلبی است که تا ۳۰ سانتی متر می‌تواند طول داشته باشد. این گیاه رونده و همیشه سبز است که رشد زیادی دارد و قیمت پایین و به راحتی قلمه زده می‌شود و در همه نوع شرایط رشد خود را دارد، پس شما نباید زیاد نگران شرایط رشد این گیاه باشید.

این گیاه دارای دو نوع ابلق و طلایی است.

پوتوس ابلق: لکه های زیبایی به رنگ نقره روی برگ های این گیاه به شدت آن را زیبا کرده و جلوه خاصی به آن داده است. یکی از مزیت های این گیاه علاوه بر زیبایی آن این است که تصفیه کننده هوا است. و میتواند به خوبی هوا را از گازهای مضری مانند فرمالدهید و کربن مونوکسید تصفیه کند.

پوتوس طلایی: یا نام دیگر آن پیچک شیطانی به دلیل اینکه میتواند در تاریکی و مکان هایی که هیچ کس نیست، رشد خود را داشته باشد. این گیاه با برگ های سبز و لکه‌های طلایی دارای ظاهری زیبا است. که میتواند با دیگر وسایل خانه هماهنگ شده و زیبایی خاصی را به فضای خانه ببخشد.

شرایط نگهداری

این گیاه در نور زیاد اما غیر مستقیم و یا حتی نور کم می‌تواند رشد خوبی داشته باشد و حتی می‌تواند در نور لامپ فلوئورسنت نیز رشد کند؛ همین ویژگی این گیاه را از دیگر گیاهان آپارتمانی متمایز می‌کند.

آبیاری این گیاه به گونه ای است که باید رطوبت خاک آن کم شود و بعد از آن نیاز به آب دارد؛ آب بیش از حد می‌تواند گیاه را از بین ببرد. این گیاه نیز برای کودکان و حیوانات سمی است. پس بسیار مواظب کودکان خود باشید.

تکثیر گیاه پوتوس

تکثیر این گیاه کار بسیار راحتی است. شما میتوانید از ساقه آن قلمه بزنید و بعد از قرار دادن در آب و ایجاد ریشه، آن را در خاک بگذارید تا رشد کند.

تا اینجا سه گیاه آپارتمانی را معرفی کردم که در آب و هوای گلبهار به خوبی رشد می‌کنند. در مقالات بعدی قصد دارم شرایط نگهداری گل های دیگر و همچنین نحوه پرورش سبزی برای مصارف خانگی در فضای کم تراس ها را به شما بگویم، پس با دیگر مقالات من همراه باشید.

 

 

نظرات کاربران

نظر بدهید