شیرینی برنجی

شیرینی برنجی

متشکریم از خانم انصاری، دوست عزیز کرمانشاهیمون بابت دستور پخت این شیرینی فوق العاده و خوشمزه

مواد لازم برای تهیه شیرینی نان برنجی

روغن جامد 160 گرم

پودر قند 58 گرم

زرده تخم مرغ 2 عدد

زعفران 1 قاشق سوپ خوری

آرد برنج 260 گرم

پودر هل 1/2 قاشق چایخوری

نمک 1/8 قاشق چایخوری

پودر خرفه برای تزیین

گلاب 1/4 پیمانه

 

با این مقدار مواد میتوان 1 کیلو شیرینی نان برنجی تهیه کرد.

نحوه درست کردن شیرینی نان برنجی

برای آماده کردن شیرینی احتیاج به روغن جامد داریم که البته کرمانشاهی‌ها از روغن مخصوص کرمانشاه که بسیار مرغوب و با کیفیت‌تر است استفاده می‌کنند. بهتر است روغن را به دمای محیط برسانیم یعنی سرد و یخچالی نباشد که راحت تر با هم زن زده شود. روغن را به همراه پودر قند هم میزنیم تا کمی بافت روغن نرم تر شود و بعد روغن اضافه می‌کنیم و با هم زن هم میزنیم. باید خوب هم بزنیم تا کاملاٌ مخلوط شوند. بعد از هم زدن کامل روغن هایی که به تیغه هم زن چسبیده شده را حتماٌ جدا کنید و داخل مواد بریزید. چون مقدار اندازه ها در ترکیب شیرینی مهم است و نباید مقدارش کم شود.

پس از اینکه روغن ها را با زرده کاملاٌ مخلوط کردیم نمک و هل را در آرد برنج میریزیم.  باید سعی کنیم که حتما از آرد برنج باکیفیتی استفاده کنیم. بعد از اینکه مواد آردی را مخلوط کردیم چند بار الک می‌کنیم و بعد به مواد خمیرمان را اضافه می‌کنیم. به همراه آرد برنج، گلاب و زعفران را نیز مخلوط می‌کنیم وبا نوک انگشت خمیر را ورز می‌دهیم تا خمیر کاملاٌ منسجم شود. خمیر آماده شده را به مدت 24 ساعت در یخچال استراحت می‌دهیم و هنگام استفاده به مدت 1 ساعت در دمای محیط قرار می‌دهیم و بعد به اندازه یک عدد گردو از خمیر برمی‌داریم و با فشار انگشتان دست کمی خمیر را ماساژ می‌دهیم تا هوای اضافه خمیر گرفته شود و با قالب مخصوص نان برنجی یا هر قالب دیگری روی شیرینی را فرم می‌دهیم و برای تزیین از کمی پودر خرفه برروی آن استفاده می‌کنیم و در سینی مخصوص فر میچینیم.

نکات تکمیلی برای نان برنجی

لازم نیست سینی را چرب کنیم. فر را یک ربع قبل گرم کنیم و شیرینی ها را در دمای 150 درجه سانتی گراد در قسمت وسط فر به مدت 15 دقیقه قرار دهیم. باید دقت شود دمای فر بیشتر از یک ربع گرم نشود. همچنین میتوان این شیرنی را در چند رنگ درست کرد با اضافه کردن زعفران یا به شکل سفید و ساده و یا با اضافه کردن کمی پودرکاکائو شیرینی ها را به رنگ قهوه ای و ... درست کرد. امیدواریم از درست کردن شیرینی نان برنجی لذت ببرید.

نوش جان

 

نظرات کاربران

نظر بدهید