چطور با انواع ساکولنت محیطی زیبا داشته باشیم

چطور با انواع ساکولنت محیطی زیبا داشته باشیم

ساکولنت ها

خوش رنگ و زیبا با نگهداری و تکثیری آسان

سپاس از آقای مقدم زاده بابت معرفی این گیاه زیبا

 

ساکولنت‌ها گروهی از گیاهان گوشتی و آبدار  با ۶۰ گونه مختلف هستند که می‌توانند به خوبی آب را در بافت‌های خود ذخیره کنند. ساکولنت‌ها دارای برگ، ریشه یا ساقه‌های ضخیمی هستند که قابلیت ذخیره کردن آب را دارند.

ساکولنت‌ها می‌توانند به خوبی در محیط‌های گرم و کم آب زندگی کنند و با کمک گرفتن از بدنه گوشتی خود به شکل شگفت‌انگیزی در این محیط‌ها زنده بمانند. در واقع ساکولنت‌ها از طریق ایجاد یا جذب رطوبت محیط اطرافشان این قابلیت را در خود پرورش می‌دهند و به کمک این ویژگی است که می‌توانند در شرایط سخت و طاقت‌فرسا تکثیر شوند. محیطی که شاید هیچ گونه گیاهی توانایی بقا و رشد را در آن نداشته باشد.

نگهداری:

1) خاک مناسب:

 ساکولنت‌ها در هر خاکی می‌توانند زندگی کنند اما توجه داشته باشید که از خاک‌برگ استفاده نکنید. زیرا تجمع آب در بافت خاک‌برگ باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود. به همین دلیل بهتر است در خاک آنها مخلوطی از شن و ماسه نیز قرار دهید تا به تخلیه بهتر آب درون خاک کمک کند.

اما برای کاشت یک ساکولنت بهتر است از چه گلدانی استفاده کنیم ؟؟؟

گلدان‌های پلاستیکی و شیشه‌ای برای تخلیه آب و تنفس خاک مناسب نیستند. پس گلدان مناسب ساکولنت‌ها گلدان‌ سفالی یا سرامیکی است. در این گلدان‌ها آب اضافی از طریق تبخیر سطحی از بین می‌رود و مانع از صدمه زدن به گیاه می‌شود.

نکته پایانی برای انتخاب گلدان برای ساکولنت، چک کردن گلدان از لحاظ زهکشی مناسب است. زیرا در صورت نبودن زهکشی درست، آسیب دیدن و نابودی ساکولنت شما حتمی است.

2) آبیاری:

ساکولنت‌ها گیاهان کم‌ آبی هستند. بهتر است هروقت خاک‌گلدان خشک شد اقدام به آبیاری کنید. حدوداً درطول فصل گرما هفته‌ای دوبار و فصل سرما هفته‌ای یکبار انجام گیرد.   

3) نور:

پنجره‌های جنوبی بهترین محل برای ساکولنت‌ها از لحاظ نورگیری هستند. همچنین آنها روشنی در طول‌ روز و محیط نیم‌سایه بعدازظهر را دوست دارند.

4) نحوه تکثیر:

تکثیر گونه‌های مختلف ساکولنت ساده است. برای تکثیر می‌توانید از میان برگ‌های ساکولنت چند برگ‌ قوی و محکم را انتخاب کنید. سپس آنها را بریده و از گیاه جدا کنید. برگ‌ها را روی خاک گلدان قرار دهید و گلدان را به محلی که نورغیرمستقیم و نیم‌سایه دارد انتقال دهید. به خاطر داشته باشید که از قرار دادن قلمه‌ها در معرض نورمستقیم خودداری کنید. زیرا نورمستقیم باعث خرابی قلمه‌ها می‌شود. سپس با غبارپاشی رطوبت مورد نیاز قلمه‌ها را تامین کنید. دمای مناسب برای قلمه‌های ساکولنت، دمای معتدل است.

با گذشت ۴هفته قلمه‌ها ریشه می‌زنند و بعد از ۶ تا ۷هفته می‌توانید گیاه جدید را که از قلمه رشد کرده، مشاهده کنید. با مشاهده کردن گیاه جدید روی قلمه‌ها وقت آن رسیده که گیاه جدید را از قلمه جدا کرده و در گلدان بکارید. اکنون گیاه را به محل پُرنور انتقال دهید.

راه دیگر برای قلمه زدن، جدا کردن ساقه‌های بلند و قرار دادن آن‌ها در آب برای ریشه زدن است. پس از ریشه زدن می‌توانید گیاه خود را به گلدان انتقال دهید.

5) ریزش برگ:

اگر برگ‌های ساکولنت شما دچار ریزش شده است میتواند به دلایل زیر باشد:

1- نوسانات شدید دما به خصوص خارج از منزل

2- کمبود نور نیز می‌تواند باعث ریزش برگ‌ها بشود. اگر برگ‌ها کم‌ رنگ شده یا زرد شدند و ریختند، بهتر است گیاه را به محل پُرنورتری انتقال دهید

3- آبیاری گیاه قبل از خشک شدن خاک، این مورد هم باعث ریزش برگ‌ها می‌شود. آبیاری بیش از حد به مرور گیاه شما را نابود می‌کند

 

ممنون از همراهی شما

اگرسوال یا نظری دارید لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا به آن پاسخ بدهم.

 

 

 

 

نظرات کاربران

نظر بدهید